Jewish Digital Library
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   Jewish Digital Library
  • Jevrejske porodice i pojedinci [Jewish Families and Persons]
  • Lične i porodične priče [Personal and family stories]
  • View Item
  •   Jewish Digital Library
  • Jevrejske porodice i pojedinci [Jewish Families and Persons]
  • Lične i porodične priče [Personal and family stories]
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Strah od miševa

Thumbnail
2010
full text (34.75Kb)
Authors
Ajzinberg, Aleksandar
Other (Draft)
,
Aleksandar Ajzinberg
Metadata
Show full item record
Abstract
"... Ne znam kada je taj strah počeo, znam samo da su, krajem XIX i početkom XX veka dame iz palanki i varoši osećale paničan strah čak i kad neko pomene miša - a kad ga vide, skakale su na stolice, podizale suknje i vrištale pokazujući pritom obline svojih listova, pa čak i ponešto od svojih nogu iznad kolena. One veštije, pele su se na sto. Zaista mi nije jasno da li su to činile jer su se tamo osećale bezbednije ili zbog toga što je njihova pojava na stolu bila atraktivna. Bilo je, istina, dama koje nisu skakale po stolicama i stolovima ali bi, spazivši miša, malo vrištale pa padale u nesvest, obavezno vodeći računa da se u blizini nađe neko ko će ih prihvatiti i pažljivo držati u rukama sve dok se one ponovo ne osveste. U vreme o kome govorim, dakle do drugog Svetskog rata, bubašvaba, muva, komaraca, stenica, miševa, pa čak i pacova, bilo je svuda, kako po selima tako i po varošicama i gradovima. Sem mišolovki i lepljive hartije kojom su muve hvatane, nikakva efikasna sredstva za n...jihovo uništavanje, uklanjanje ili zastrašivanje tada još nisu postojala. Narod je bio naviknut na njihovo prisustvo i jedino su se fine dame plašile miševa. Seljanke se miševa nisu plašile, nisu skakale na stolice, niti su vrišteći padale u nesvest..."

Keywords:
Aleksandar Ajzinberg - sećanja (memories)
Source:
2010, 1-2
Publisher:
  • Beograd : A. Ajzinberg
[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260
URI
https://www.jevrejskadigitalnabiblioteka.rs/handle/123456789/260
Collections
  • Lične i porodične priče [Personal and family stories]
  • Holokaust u književnosti [The Holocaust in Literature]
Topic
Jevrejske porodice i pojedinci [Jewish Families and Persons]
TY  - GEN
AU  - Ajzinberg, Aleksandar
PY  - 2010
UR  - https://www.jevrejskadigitalnabiblioteka.rs/handle/123456789/260
AB  - "... Ne znam kada je taj strah počeo, znam samo da su, krajem XIX i početkom XX veka dame iz palanki i varoši osećale paničan strah čak i kad neko pomene miša - a kad ga vide, skakale su na stolice, podizale suknje i vrištale pokazujući pritom obline svojih listova, pa čak i ponešto od svojih nogu iznad kolena. One veštije, pele su se na sto. Zaista mi nije jasno da li su to činile jer su se tamo osećale bezbednije ili zbog toga što je njihova pojava na stolu bila atraktivna. Bilo je, istina, dama koje nisu skakale po stolicama i stolovima ali bi, spazivši miša, malo vrištale pa padale u nesvest, obavezno vodeći računa da se u blizini nađe neko ko će ih prihvatiti i pažljivo držati u rukama sve dok se one ponovo ne osveste. U vreme o kome govorim, dakle do drugog Svetskog rata, bubašvaba, muva, komaraca, stenica, miševa, pa čak i pacova, bilo je svuda, kako po selima tako i po varošicama i gradovima. Sem mišolovki i lepljive hartije kojom su muve hvatane, nikakva efikasna sredstva za njihovo uništavanje, uklanjanje ili zastrašivanje tada još nisu postojala. Narod je bio naviknut na njihovo prisustvo i jedino su se fine dame plašile miševa. Seljanke se miševa nisu plašile, nisu skakale na stolice, niti su vrišteći padale u nesvest..."
PB  - Beograd : A. Ajzinberg
T1  - Strah od miševa
SP  - 1
EP  - 2
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260
ER  - 
@misc{
author = "Ajzinberg, Aleksandar",
year = "2010",
abstract = ""... Ne znam kada je taj strah počeo, znam samo da su, krajem XIX i početkom XX veka dame iz palanki i varoši osećale paničan strah čak i kad neko pomene miša - a kad ga vide, skakale su na stolice, podizale suknje i vrištale pokazujući pritom obline svojih listova, pa čak i ponešto od svojih nogu iznad kolena. One veštije, pele su se na sto. Zaista mi nije jasno da li su to činile jer su se tamo osećale bezbednije ili zbog toga što je njihova pojava na stolu bila atraktivna. Bilo je, istina, dama koje nisu skakale po stolicama i stolovima ali bi, spazivši miša, malo vrištale pa padale u nesvest, obavezno vodeći računa da se u blizini nađe neko ko će ih prihvatiti i pažljivo držati u rukama sve dok se one ponovo ne osveste. U vreme o kome govorim, dakle do drugog Svetskog rata, bubašvaba, muva, komaraca, stenica, miševa, pa čak i pacova, bilo je svuda, kako po selima tako i po varošicama i gradovima. Sem mišolovki i lepljive hartije kojom su muve hvatane, nikakva efikasna sredstva za njihovo uništavanje, uklanjanje ili zastrašivanje tada još nisu postojala. Narod je bio naviknut na njihovo prisustvo i jedino su se fine dame plašile miševa. Seljanke se miševa nisu plašile, nisu skakale na stolice, niti su vrišteći padale u nesvest..."",
publisher = "Beograd : A. Ajzinberg",
title = "Strah od miševa",
pages = "1-2",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260"
}
Ajzinberg, A.. (2010). Strah od miševa. 
Beograd : A. Ajzinberg., 1-2.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260
Ajzinberg A. Strah od miševa. 2010;:1-2.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260 .
Ajzinberg, Aleksandar, "Strah od miševa" (2010):1-2,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_jdb_260 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About JDB | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceTopicsAuthorsTitlesKeywordsThis topicAuthorsTitlesKeywords

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About JDB | Send Feedback

OpenAIRERCUB