Jewish Digital Library
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   Jewish Digital Library
  • Holokaust (Šoa) [The Holocaust (Ha-Shoah)]
  • Holokaust u Jugoslaviji [Holocaust in Yugoslavia]
  • View Item
  •   Jewish Digital Library
  • Holokaust (Šoa) [The Holocaust (Ha-Shoah)]
  • Holokaust u Jugoslaviji [Holocaust in Yugoslavia]
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Poslednje putovanje Kladovskog transporta

Thumbnail
2006
full text (1.597Mb)
Authors
Koljanin, Milan
Book part (Published version)
,
Savez jevrejskih opština Srbije = Federation of Jewish Communities in Serbia
Metadata
Show full item record
Abstract
Na svom putu Dunavom velika grupa od preko 1.300 jevrejskih izbeglica iz srednje Evrope zaustavljena je u jugoslovenskoj rečnoj luci Prahovo 20. decembra 1939. Krajem istog meseca oni su prebačeni u zimovnik u Kladovu, 73 km uzvodno od Prahova. U drugoj polovini septembra 1940. godine izbeglice su premeštene u Šabac, gde ih je aprila 1941. zatekla nemačka okupacija. Uoči rata grupa od 200 do 280 omladinaca i dece, sa sertifikatima za useljenje, preko Grčke uputila se ka Palestini. Nemačke okupacione vlasti su jula 1941. godine internirale izbeglice iz Kladovskog transporta u Šapcu. Tokom gušenja ustanka i masovnih streljanja koje je "kaznena ekspedicija" nemačkih oružanih snaga (Vermahta) vršila u Šapcu i okolini, na stratištu kraj sela Zasavice, 12 i 13. oktobra 1941. godine, ubijeni su svi jevrejski muškarci iz Kladovskog transporta i iz samog Šapca. Preostali Jevreji, žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine prebačeni su u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beog...radskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Preostali Jevreji, žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine su prebačeni u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beogradskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Ovde će biti reči o nekim činiocima koji su doprineli prebacivanju izbeglica iz Kladova u Šabac, zatim o okolnostima pod kojima su Jevreji deportovani u logor na Sajmištu, broju žrtava, kao i o nekim drugim pitanjima.

Keywords:
Kladovo transport
Source:
Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola, 2006, 65-101
Publisher:
  • Beograd : Jevrejski istorijski muzej Savez jevrejskih opština Srbije
Funding / projects:
Note:
  • Rad je napisan u okviru projekta "Srpski narod i Jugoslavija u Drugom svetskom ratu - evropski okviri ideoloških podela i represije" (broj 2159), koji je odobrilo i finansira Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije.

Cobiss ID: 134015244

[ Google Scholar ]
URI
https://www.jevrejskadigitalnabiblioteka.rs/handle/123456789/1169
Collections
  • Holokaust (ShoahLab)
  • Holokaust u Jugoslaviji [Holocaust in Yugoslavia]
Topic
Holokaust (Šoa) [The Holocaust (Ha-Shoah)]
TY  - CHAP
AU  - Koljanin, Milan
PY  - 2006
UR  - https://www.jevrejskadigitalnabiblioteka.rs/handle/123456789/1169
AB  - Na svom putu Dunavom velika grupa od preko 1.300 jevrejskih izbeglica iz srednje Evrope zaustavljena je u jugoslovenskoj rečnoj luci Prahovo 20. decembra 1939. Krajem istog meseca oni su prebačeni u zimovnik u Kladovu, 73 km uzvodno od Prahova. U drugoj polovini septembra 1940. godine izbeglice su premeštene u Šabac, gde ih je aprila 1941. zatekla nemačka okupacija. Uoči rata grupa od 200 do 280 omladinaca i dece, sa sertifikatima za useljenje, preko Grčke uputila se ka Palestini. Nemačke okupacione vlasti su jula 1941. godine internirale izbeglice iz Kladovskog transporta u Šapcu. Tokom gušenja ustanka i masovnih streljanja koje je "kaznena ekspedicija" nemačkih oružanih snaga (Vermahta) vršila u Šapcu i okolini, na stratištu kraj sela Zasavice, 12 i 13. oktobra 1941. godine, ubijeni su svi jevrejski muškarci iz Kladovskog transporta i iz samog Šapca. Preostali Jevreji, žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine prebačeni su u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beogradskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Preostali Jevreji,
žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine su prebačeni u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beogradskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Ovde će biti reči o nekim činiocima koji su doprineli prebacivanju izbeglica iz Kladova u Šabac, zatim o okolnostima pod kojima su Jevreji deportovani u logor na Sajmištu, broju žrtava, kao i o nekim drugim pitanjima.
PB  - Beograd : Jevrejski istorijski muzej Savez jevrejskih opština Srbije
T2  - Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola
T1  - Poslednje putovanje Kladovskog transporta
SP  - 65
EP  - 101
ER  - 
@inbook{
author = "Koljanin, Milan",
year = "2006",
abstract = "Na svom putu Dunavom velika grupa od preko 1.300 jevrejskih izbeglica iz srednje Evrope zaustavljena je u jugoslovenskoj rečnoj luci Prahovo 20. decembra 1939. Krajem istog meseca oni su prebačeni u zimovnik u Kladovu, 73 km uzvodno od Prahova. U drugoj polovini septembra 1940. godine izbeglice su premeštene u Šabac, gde ih je aprila 1941. zatekla nemačka okupacija. Uoči rata grupa od 200 do 280 omladinaca i dece, sa sertifikatima za useljenje, preko Grčke uputila se ka Palestini. Nemačke okupacione vlasti su jula 1941. godine internirale izbeglice iz Kladovskog transporta u Šapcu. Tokom gušenja ustanka i masovnih streljanja koje je "kaznena ekspedicija" nemačkih oružanih snaga (Vermahta) vršila u Šapcu i okolini, na stratištu kraj sela Zasavice, 12 i 13. oktobra 1941. godine, ubijeni su svi jevrejski muškarci iz Kladovskog transporta i iz samog Šapca. Preostali Jevreji, žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine prebačeni su u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beogradskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Preostali Jevreji,
žene i manji broj dece, krajem januara 1942. godine su prebačeni u Jevrejski logor Zemun (Judenlager Semlin) na Beogradskom sajmištu gde su tokom proleća iste godine zajedno sa ostalim zatočenicima ubijeni. Ovde će biti reči o nekim činiocima koji su doprineli prebacivanju izbeglica iz Kladova u Šabac, zatim o okolnostima pod kojima su Jevreji deportovani u logor na Sajmištu, broju žrtava, kao i o nekim drugim pitanjima.",
publisher = "Beograd : Jevrejski istorijski muzej Savez jevrejskih opština Srbije",
journal = "Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola",
booktitle = "Poslednje putovanje Kladovskog transporta",
pages = "65-101"
}
Koljanin, M.. (2006). Poslednje putovanje Kladovskog transporta. in Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola
Beograd : Jevrejski istorijski muzej Savez jevrejskih opština Srbije., 65-101.
Koljanin M. Poslednje putovanje Kladovskog transporta. in Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola. 2006;:65-101..
Koljanin, Milan, "Poslednje putovanje Kladovskog transporta" in Kladovo transport: zbornik radova sa okruglog stola (2006):65-101.

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About JDB | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceTopicsAuthorsTitlesKeywordsThis topicAuthorsTitlesKeywords

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About JDB | Send Feedback

OpenAIRERCUB